Adres: ul. Fryderyka Joliot-Curie 14a
50-383 Wrocław
TEL. 71 375 29 95, 71 375 63 68
Biotechnologia Zobacz więcej | Biotechnologia w jęz. angielskim (Biotechnology) Zobacz więcej |
Biotechnologia (zobacz specjalizacje) Zobacz więcej | Biotechnologia w jęz. angielskim (Medical Biotechnology) Zobacz więcej |
Medyczna Biotechnologia Molekularna NOWOŚĆ! Zobacz więcej |
Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego łączy tradycję (jedna z pierwszych biotechnologii w Polsce od 1986 r.), nowoczesność (nowy obiekt badawczy wyposażony w światowej klasy sprzęt) i innowacyjność (nowatorskie badania w dziedzinie biochemii, bioinformatyki, mikrobiologii, immunologii, wirusologii, biologii komórki oraz fizjologii roślin).
W ramach Wydziału istnieje 13 zakładów i 2 pracownie o różnorodnym profilu badawczym:
Zakład Biologii Molekularnej Komórki
Zakład Bioinformatyki i Genomiki
Zakład Mikrobiologii Molekularnej
• Studia odbywają się w systemie trójstopniowym:
• licencjackim (3 lata) APLIKUJ TERAZ!
• magisterskim (2 lata) APLIKUJ TERAZ!
• doktoranckim (4 lata) APLIKUJ TERAZ!
• licencjackim w języku angielskim (3 lata) APLIKUJ TERAZ!
• magisterskim w języku angielskim (2 lata) APLIKUJ TERAZ!
• Członek elity wyróżnionej kategorią A+, przyznaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
• Wg Rankingu Kierunków Studiów portalu "Perspektywy" - 3 najlepsza Biotechnologia w Polsce w roku 2021!
• Uniwersytet Wrocławski posiada status Uczelni Badawczej - jako jeden z 10 polskich uczelni i jedyny na Dolnym Śląsku - oznacza to nie tylko ogromny prestiż w środowisku naukowym, ale również zwiększone środki finansowe na rozwój - m.in. na wsparcie studentów w programie stypendialnym "Młody Badacz 2020–2025"
• Wieloletni posiadacz statusu KNOW (Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący)
• Nowoczesny, świetnie wyposażony budynek w Kampusie Grunwaldzkim, który jest doskonale skomunikowany z całym miastem.
• Małe grupy studenckie na zajęciach, osobisty kontakt z nauczycielami akademickimi
• Możliwość wyboru rodzaju kształcenia, specjalizacji i praktyk
• Możliwość poznania najnowszych metod badawczych oraz programów komputerowych udostępnianych za darmo studentom
• Możliwość studiowania za granicą w ramach programu Unii Europejskiej ERASMUS PLUS
• Możliwość uczestniczenia w badaniach naukowych na Wydziale lub w ramach Koła Naukowego Biotechnologów „PRZYBYSZ”
• Płatne staże dla absolwentów i możliwość zatrudnienia w wielu zawodach: biotechnolog, chemik, mikrobiolog
Posiada szeroką wiedzę z zakresu przedmiotów podstawowych: biologii, fizjologii roślin i zwierząt, chemii, biofizyki, matematyki, informatyki, statystyki, genetyki i mikrobiologii.
Dodatkowo posiada rozszerzoną wiedzę z biochemii, dotyczącą struktur i funkcji białek, cukrów, związków lipidowych, kwasów nukleinowych oraz ich metabolizmu.
Wiedzę absolwenta biotechnologii wzbogacają ponadto przedmioty kierunkowe, takie jak: biotechnologia, enzymologia, molekularna organizacja komórki, preparatyka biochemiczna, biochemia genetyczna, techniki biologii molekularnej, inżynieria bioprocesowa, mikrobiologia przemysłowa i metody biotechnologii środowiska oraz hodowle komórek i tkanek.
Interdyscyplinarne wykształcenie teoretyczne oraz umiejętności wykorzystania metod biotechnologicznych pozwalają absolwentowi biotechnologii na sprawne poruszanie się w obszarze biotechnologii i współczesnej biologii eksperymentalnej.
Tym samym jest on przygotowany do podjęcia pracy w laboratoriach kontrolnych i badawczych oraz tych działach przemysłu, które wykorzystują biotechnologię, a także w ochronie zdrowia i środowiska.
Absolwent biotechnologii I stopnia legitymuje się certyfikatem biegłości języka angielskiego na poziomie B2 i posiada umiejętność posługiwania się językiem specjalistycznym.
Absolwenci biotechnologii są specjalistami poszukiwanymi na rynku pracy zarówno w kraju, jak i za granicą.
Mogą pracować w tych dziedzinach gospodarki, które korzystają z procesów biotechnologicznych lub wykorzystują produkty tych procesów.
Posiada rozległą wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie metod biotechnologicznych wykorzystywanych do prowadzenia ukierunkowanej modyfikacji mikroorganizmów, komórek organizmów wyższych oraz całych organizmów.
Jest także przygotowany do prowadzenia procesów biosyntezy i biotransformacji.
Zna metody izolacji i oczyszczania bioproduktów oraz określania ich właściwości biologicznych i fizykochemicznych.
Posiada umiejętności projektowania makrocząsteczek o pożądanej aktywności i potrafi opracować warunki procesów biotechnologicznych, prowadzić ich optymalizację oraz kontrolę.
Absolwent kierunku biotechnologia UWr, w zależności od wybranej specjalności, jest kompetentny szczególnie w zakresie projektowania i charakteryzowania białek i peptydów o nowych właściwościach biologicznych i fizykochemicznych, zastosowania metod rekombinacji DNA do konstruowania organizmów modyfikowanych genetycznie, stosowania metod biologii molekularnej i biochemii do badania procesów, jak również wykorzystania technologii liposomowych w biotechnologii, wykazuje się umiejętnością poruszania się po internetowych bazach danych związanych z bioinformatyką i biologią molekularną, znajomością warsztatu matematycznego i informatycznego niezbędnego do analizy dużych zbiorów danych i umiejętnością komputerowego modelowania złożonych zjawisk i systemów biologicznych.
Jest przygotowany do pracy w szeroko pojętej ochronie zdrowia i środowiska, a także w laboratoriach badawczych oraz działach przemysłu, wykorzystujących biotechnologię.
Absolwent kierunku biotechnologia II stopnia jest bardzo dobrze przygotowany do pracy naukowej, jest zatem predysponowany do podjęcia studiów doktoranckich zarówno w kraju, jak i zagranicą.